Pielgrzymka do Częstochowy

 

            11 października uczniowie naszej szkoły po raz dziewiąty wzięli udział w 18. pielgrzymce Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę. Ponad 14 tys. młodych z ok. 300 szkół z kraju, a także  z polskiej Szkoły Społecznej im. Jana Pawła II w Grodnie na Białorusi, dziękowało  za wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową w 40. rocznicę tego niezwykłego wydarzenia. Pielgrzymka odbywała się pod hasłem Dnia Papieskiego „Promieniowanie ojcostwa”. Uroczystej Mszy Św. przewodniczył abp Mieczysław Mokrzycki Metropolita Lwowski razem z bp Henrykiem Tomasikiem – Duszpasterzem Rodziny Szkół im. Jana Pawła II.

W homilii abp Mokrzycki podkreślał, że Jan Paweł II był ojcem, zwłaszcza dla młodych ludzi, o których bardzo się troszczył, ale którym stawiał trudne zadania. „Uczył ich życia nie na skróty, ale według porządku i harmonii jaka wyszła z zamysłu Stwórcy...”. Przypomniał papieskie słowa, w których Ojciec Święty skierował do młodych przesłanie , że „muszą od siebie wymagać nawet gdyby inni od nich nie wymagali” . Uczył, by „więcej być”, zamiast „więcej mieć”. Abp Mokrzycki mówił , że „być więcej” oznacza też odwagę i inicjatywę, a nie ucieczkę od trudnej sytuacji. Należy być odpowiedzialnym za siebie i innych. Arcybiskup podkreślał, że Jan Paweł II był wzorem ojca, za którym wielu tęskniło, ponieważ jego ojcostwo było mądre, szanujące w młodych ludziach ich godność, czasem ich odrębność, a nawet chwilę zagubienia i buntu.

Abp Mokrzycki głosił, że „nauka św. Jana Pawła II ma być zapisana nie tylko na sztandarach, ale przede wszystkim w naszych sercach, umysłach i postępowaniu”.

Młodzi wypuścili w niebo ponad 300 balonów  jako znak uniesienia ich serc do nieba, by jak Jan Paweł II być świętymi.

Na zakończenie odczytany został Akt Zawierzenia Matce Bożej oraz list młodych do papieża Franciszka. Zebrane podczas tegorocznej pielgrzymki środki finansowe trafią na Ukrainę i za pośrednictwem Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy AK na pomoc dla najbardziej potrzebujących powstańców warszawskich.

Pielgrzymka na Jasną Górę jest wielkim przeżyciem dla uczniów, jest czasem modlitwy i skupienia przed Obrazem Jasnogórskiej Maryi, ale też ciągłym poznawaniem Osoby Św. Jana Pawła II i Jego nauczania.

opiekun: Ewa Bal